Földünk egésze szempontjából fontos természeti és kulturális értékek megőrzése érdekében jött létre az egyezmény. Hazánk 8 világöröksége között megtalálható több kulturális-, néhány kultúrtáj- (azaz a táj és az ember harmonikus együttélést bemutató), és természeti kategóriás hely is. Az európai történelmi emlékektől az egyedi hagyományokon keresztül a különleges természeti kincsekig sok minden vár a látogatókra. Betekintést nyerünk a hagyományos pásztorkodás évezredes életébe, sétálunk föld alatt – egy hatalmas barlangban –, megkóstoljuk a világhírű borainkat, ókeresztény temetkezési helyre megyünk, és megannyi ’leget’ keresünk fel.
- Budapest - a Duna partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út (K) (1987 + 2002)
- Hollókő ófalu és környezete (K) (1987)
- Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai (T) (1995)
- Az Ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság és természeti környezete (K) (1996)
- Hortobágyi Nemzeti Park - a Puszta (K-kultúrtáj) (1999)
- Pécs (Sopianae) ókeresztény temetője (K) (2000)
- Fertő / Neusiedlersee kultúrtáj (K-kultúrtáj) (2001)
- Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj (K-kultúrtáj) (2002)
Rövidítések: K = kulturális kategória, T = természeti kategória
Ajánlunk néhány programot, de természetesen a rendelkezésre álló (idő, pénz) kereteknek megfelelően szabadon változtathatunk rajtuk. Érdemes figyelembe venni az évszakos aktualitásokat, így különleges élményekre lehet szert tenni.
Egynaposak
- Aggtelek
- Hortobágy
- Tokaj
- Hollókő
- Budapest
Kétnaposak
- Pécs
- Fertő-tó
- Pannonhalma
Összevontak
- Fertő-tó, Pannonhalma: 3 nap
- Budapest, Pécs: 3 nap
- Budapest, Hollókő: 2 nap
- Aggtelek, Tokaj: 2 nap
Budapest
A főváros nevezetességeit bemutató sétát a város hegyes-dombos oldalán, Budán kezdjük. Megtekintjük a Világörökség listás várnegyedet (magát a várat, a Mátyás templomot és a Halászbástyát), ahonnan csodálatos panoráma tárul elénk. Leereszkedve a folyóhoz, az ugyancsak listatag Duna parton folytatjuk a túrát. Innen nagyobb tereket is átláthatunk, a hidakban, a rakpartok mellett sorakozó házakban, a Parlamentben gyönyörködhetünk. Út közben megnézzük a Bazilikát, a nyüzsgő Váci utcát, a pezsgő Vásárcsarnokot, a Vörösmarty teret, Európa legnagyobb zsinagógáját, míg elérjük a következő célpontunkat, az Andrássy utat. Innen, ha kedvünk tartja, folytathatjuk városnéző kirándulásunkat a Hősök tere, az Opera, a Szépművészeti Múzeum, a Műcsarnok, a Széchenyi Fürdő, az Állatkert és a Vajdahunyad Vára felé.

Hollókő
Ez a kis falu egyedülálló, az egész világon elsőként került fel kategóriájában a Világörökség listára. Házai több mint száz évesek, lakói pedig mindennapjaikban is őrzik az évszázados tradíciókat: népviselet, népi ünnepek, kézművesség, a különleges tájszólás, élő múzeummá varázsolja a lüktető falut. Fölötte a dombon vár magasodik, a macskaköves utcácskák pedig zsindelyes, fatornyos katolikus templomhoz vezetnek. Az itt eltöltött néhány óra valóságos időutazás, betekintés a múltba.
Hortobágy
1973-ban alapították hazánk első és legnagyobb nemzeti parkját. Természeti értékei világszinten ismertek és elismertek. Láthatunk szikes talajon speciális sótűrő növényeket, százezer egyedet számláló daru csapatot, több száz madárfaj képviselőit, ázsiai vadlovakat, változatos vízi világot. Mégis, a Világörökség szempontjából legértékesebb a táj és az ember harmonikus együttélésének bemutatása. Az állattartó pásztorok 2.000 éve élnek a magyar pusztán, az óriási kiterjedésű, végeláthatatlan síkságon. A tájegység szerves részét képezik a nagytestű, legelő háziállatok, melyek megosztják élőhelyüket az eredeti, természetes vegetációval és faunával. És természetesen a pásztorokkal, akik életüket az állattartás köré szervezték. A szokásaik, kézművességük, de még a gasztronómiájuk is teljesen alkalmazkodott a pusztai élethez. Munkavégző- és tűrőképességük legendás, népi bölcsességüket számos monda és irodalmi mű örökítette meg. Kirándulásunk során a Hortobágy közepére látogatunk, ahol nagyon gazdag kiállításokon és aktív programokon keresztül betekintést nyerhetünk a pusztai életbe, annak részeit ki is próbálhatjuk.

Aggtelek
Különlegessége, hogy földtani természeti értékei, a felszíni formák és a barlangok miatt kapta a címet a terület. A karsztosodás jelenségének világszerte egyik legjobban dokumentált előfordulása látható itt. Nevezetessége, a 26 km-es Baradla-Domica, a mérsékelt égöv leghosszabb aktív patakos barlangja. Látogatásunk célja is ennek felfedezése, melynek során részben kiépített úton, különleges felszerelés és képzettség igénye nélkül tudunk több km-en keresztül a föld alatt sétálni. Közben gigantikus cseppkő oszlopokat, vékony, redőzött, fátyolszerű zászló cseppköveket, szívószálra emlékeztető szalma cseppköveket, édesvízi mészkiválással elgátolt kis medencét, barlangi életmódhoz alkalmazkodott vak, pigmenthiányos állatokat is láthatunk.
Tokaj
Az Alföld peremén húzódó vulkanikus hegyek több mint 1.000 éve adnak otthont szőlészeti-borászati tevékenységnek. Mai napig élnek a hagyományos eljárások, szokások, melyek közül mi is sokat megtekinthetünk, hiszen maguk a pincék is kézi erővel vannak kivájva, és a bor készítése is tradicionális. A terület több tényező szerencsés együttállása miatt válhatott alkalmassá világszerte ismert borkultúra kialakítására. A vulkanikus talaj tápanyagban, ásványokban gazdag, hőtartó képessége jó, a közeli folyók nedvességet adnak a száraz időszakokban, és hőkisugárzó képességük meghosszabbítja az őszt. Jelentőségére utal, hogy már a XVIII. században, a világon elsőként zárt borvidékké nyilvánította egy királyi rendelet, azaz védettséget kapott. A borok karrierje leírhatatlan. Egyetlen példa talán elég árulkodó: XIV. Lajos is tokaji borral kínálta Pompadour márkinét.

Pannonhalma
A szerzetesek által több mint 1.000 éve fenntartott monostor harmonikus egységben van a környező tájjal. A rend hatalmas történelmi jelentőségű, a középkorban nagy szerepe volt a kereszténység terjesztésében. Az apátság az alapító fejedelem célja szerint vallási-oktatási-kulturális központtá vált, és töretlenül őrzi státusát. Ma is látható épületegyüttese levéltárat, lakó- és tanulószobákat, gyűjteményeket, élő tereket tartalmaz, de kapcsolódik hozzá gyógynövény kert és borászat is. Könyvtárában a 300.000 kötet mellett megtalálható a magyarság legősibb írásos emléke is, 1055-ből.
Fertő-tó
A sekélyvizű Fertő-tó Európa legnagyobb szikes tava, vonuláskor nemzetközi jelentőségű madárpihenője, és az eurázsiai sztyepptavak legnyugatibb tagja. A környékén élő emberek hagyományos gazdálkodása és építészete, valamint a lápvidék élővilága miatt kapta meg a címet a terület. Flórája és faunája változatos, hiszen itt találkoznak a kontinentális, mediterrán, és atlanti klímák határai, növény- és állatföldrajzi elterjedési területek összpontosulnak egy kis helyen. A tájat 8.000 éve benépesítő emberek is sokfélék, így néprajzilag, kultúrtörténetileg is sok értéket hordoz. A római kor tevékenységének emlékeit őrzi a legutóbbi időkig használt kőfejtő, a hagyományos borkultúra, az építészet. Az egyik híres magyar főúri család Európa-szerte neves estélyeinek színhelye is itt található. Az Esterházy-kastélyban napjainkban is rendeznek koncerteket.
Pécs
A sírok freskói és leletei az egykori Római Birodalom nagyvárosai (Róma, Nápoly és Thessaloniki) mellett a legjelentősebb ókeresztény temetkezési helyek sorába emeli Sopiane-t. A falfestmények és díszítések bibliai tárgyúak, korai keresztény művészeti stílust tükröznek. Kiemelkedőek az épített értékek is. Téglasírok, családi sírkamrák, közösségi sírboltok, egyéb temetői építmények kerültek a felszínre az ásatások alkalmával. A földalatti sírkamrákba az elhunytakat temették, a föld feletti épületetek pedig ceremoniális célokat szolgáltak. A 2000 éves településen tett séta betekintés nyújt a török hódoltság idejébe is, hiszen vannak épületek abból a korból is. A város mediterrán jellege egyedülálló Magyarországon, kedves hangulata magával ragadó.