Kirándulásunkon ötvözzük a természeti, történelmi, és kulturális értékeket hordozó területek bejárását. Kicsit túrázunk Salgótarján környékén a meseszép bazaltformák között, bepillantunk az évmilliókkal ezelőtti életbe, majd elmerülünk a palóc kultúrában, hagyományaikkal, népviseletükkel, sajátos nyelvjárásukkal ismerkedve.
Első nap
Visonta
Buszozás közben a lábunkat kicsit kinyújtóztatni ideális helyszín egy út menti bemutatóhely. Mátrai Erőmű külszíni fejtése holdbéli tájra emlékeztet, gépóriásai mintha egy börtönbolygós scifiből kerültek volna ide. A természet- és környezetvédelem, az ökológiai lábnyom, rekultiváció témaköre mind ide kapcsolódik.
Kazár
Nógrádba érve az első megállónk Salgótarján közelében van. Magyar Kappadókiának is hívják ezt a zsebkendőnyi területet. De a név találó, a hasonlóság vitathatatlan. Geológiai nyelven azt mondhatjuk, hogy riolittufa eróziós felszín látható. Azaz, a puhább vulkanikus kőzetbe a csapadékvíz belevájt, így tárul fel a különleges forma. Itt kirándulni egyedülálló hazánkban.
Salgó vára
Salgóbánya fölé magasodó bazaltoszlopos sziklán trónol a vár, az 1300-as évek óta. A masszív torony és a körbefalazott udvar a kezdetektől egységet képezett. A kapu leomlott, de rekonstruált mása ma is a helyén áll. Geológiai szempontból is érdekes a hely, hiszen itt található Európa legnagyobb bazaltfennsíkja, a hegy pedig szemmel láthatóan nagyon hasonlít az észak-balatoni tanúhegyekre. Nem véletlenül, kialakulásuk hasonló időben és körülmények között zajlott.
Somoskő
A Szlovákiába átnyúló Várhegy ívelt bazaltoszlopai a hihetetlen kategóriába tartoznak. Szinte elképzelhetetlen, hogyan lehetnek ilyen lágy formái a masszív bazaltnak. Persze ma már tudjuk, hogy létüket a magma vulkáni kürtőben való lassú megszilárdulásának köszönhetik. Kifejlődése miatt világhírű a terület. A hegytetőn álló, kerek tornyú vár is megérdemel egy kis figyelmet, érdemes ezt is megtekinteni.
Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület
A tanösvényen egy vulkánkitörés során konzervált őslénytani maradványok sokaságát nézhetjük meg, vezetett túrán. Megkövesedett óriásfák, tropikus növények levéllenyomatai, cápafogak, delfinek, krokodilok, ráják vázai, parton gyalogló növényevő és ragadozó ősállatok lábnyomai között vezet utunk. A szakember ismertetője pedig feltárja ezt a soha nem látott, rég letűnt világot.
Második nap
Hollókő
Ez a kis falu egyedülálló, az egész világon elsőként került fel kategóriájában a Világörökség listára. Házai több mint száz évesek, lakói pedig mindennapjaikban is őrzik az évszázados tradíciókat: a népviselet, népi ünnepek, kézművesség, a különleges tájszólás, élő múzeummá varázsolja a lüktető falut. Fölötte a dombon vár magasodik, a macskaköves utcácskák pedig zsindelyes, fatornyos katolikus templomhoz vezetnek. Az itt eltöltött néhány óra valóságos időutazás, betekintés a múltba.
Szécsény
A régióközpontként működő kisváros leglátványosabb épülete a barokk Forgách-kastély, amely a sokkal nagyobb kiterjedésű, XIV. században emelt egykori vár területén található. Az erődítményből ma falmaradványok, a kilátóként működő sarokbástya, és a kör alakú Tömlöcbástya tekinthető meg. A tűztorony funkcionális, magányos tömbje a városközpontban hívja fel magára a figyelmet. Nem érzéki csalódás, valóban meg van dőlve a régi Tűzőrség megfigyelő helye. A közelben található a ferences templom és kolostor, mely II. Rákóczi Ferencnek is otthont adott a szécsényi országgyűlés idején.
Rimóc
A falu speciális múzeumában palóc főkötőket láthatunk. Ezek mind üzenetet hordoztak, a viselőjéről a szakavatott szemlélő sok mindent megtudott. Egyrészt az illető asszony koráról, továbbá származási helyéről, társadalmi rangjáról is tájékozódott egy szempillantás alatt a szembejövő.
Nógrádsipek
A 750 éves település különlegessége a tájegységre jellemző népi építészeti stílusjegyeket mutató kontyos házak sora.
Harmadik nap
Balassagyarmat
Az Ipoly partján elterülő város évszázadok óta a környék központja. Az itt található Palóc Múzeum több kiállításnak is otthont ad. A szabadtéri skanzen a környék több településéről származó, eredeti, 150-200 éves lakó- és gazdasági épületek összegyűjtésével indult. A gyűjtemény bővült, ma az első faház mellett pajta, olajütő, léckerítés, de még egy kápolna is megcsodálható. A másik, a helyiek mindennapjaiba betekintést nyújtó tárlat egy egész emberöltőt bemutat. Segítségével könnyebb elképzelni, milyen lehetett az élet az előző századokban. A múzeumban megtekinthető még egy korabeli könyvtár is.
Szklabonya
A szlovákiai faluban találjuk a ma már szépen helyreállított Mikszáth szülőházat. Az épületben múzeum működik.
Horpács
A településen élt idősebb korában Mikszáth Kálmán. Egykori kúriája ad otthont múzeumának, ahol használati tárgyai, kéziratai láthatók. A falu temetőjében nyugszik az író felesége és kisfia.
Csesztve
Itt található Madách Imre egykori kúriája, amely ma emlékmúzeumként működik. Megtekinthetjük az irodalomművész otthonának bútorait, különböző tárgyait, és Az ember tragédiája kiadásainak példányait.