Az Észak-Balaton régió káprázatos kincseket tartogat számunkra. Nem csak szemet gyönyörködtető természettudományos megfigyelésekre van mód, hanem történeti, kulturális hagyatékunkból is meríthetünk. Felfedezzük a Tihanyi-félszigetet, tanúhegyeket, bazaltorgonákat, az ország legszebb barokk kastélyát, és sok más értéket. A táj pedig mindehhez lenyűgöző, a hegyek, erdők, kedves kistelepülések, és a Balaton csodás harmóniát alkot.
Első nap
Balatonkenese
A Balaton keleti csücskétől már lassan haladunk, hiszen egymást érik a vizsgálódásra érdemes helyszínek. Kenese fölött egy tekintélyes löszfal magasodik, melynek a tetejére turistaút vezet. A kilátás szép fentről, de érdemes azt is tudni, hogy István király és Koppány ütközete itt zajlott.
A fal néhol szinte függőleges, és megközelíti az 50 m-es magasságot. Kialakulásában a valamikori hullámverésnek volt szerepe.
Balatonfűzfő, kalandpark
Ha jó lenne felhasználni a sejtjeinkben felgyülemlett adrenalint, kiváló lehetőséget biztosít a fűzfői bobpálya. 1,5 km hosszan száguldhatunk, miközben 40 km-es szél fúj az arcunkba. A panorámapályáról gyönyörű kilátás nyílik, az alagútban pedig éppen a bátorságunké a főszerep. Ezen kívül kipróbálhatjuk az ügyességi kötélpályákat, drótkötél csúszdát, íjászkodást, falmászást, kondizhatunk a fitness részen, a kisebbek élvezhetik a játszóteret, és felmehetünk a kilátóba.
Balatonfüred
Az északi part fővárosa Füred. Vízparti sétányán érdemes csak felvenni a turistaáradat tempóját, velük hömpölyögni, élvezni a pezsgést. Beszélhetünk persze Széchenyiről és a balatoni gőzhajózásról, Jókairól, és még sok másról, de úgyis a város hangulata fog megragadni minket.
A várost Csopak felől közelítve, a főút mentén találunk egy világritkaság számba menő kőfeltárást. A földtörténeti óidő és középidő határát jelző réteg a felszínen látszik, azaz kb. 250 millió éves üledéket érinthetünk.
Tihanyi-félsziget
Füredtől csak néhány percet kell buszozni, és máris a mediterrán Tihanyban vagyunk. A helység neve összeforrt az apátsággal.
Bár a bronzkortól kezdve a vaskoron át a római korig lakott volt, a mai települést 1055-ben alapította I. András király. Hamar megépült a monostor és ezzel elkezdődött a bencés apátság élete.
A barokk templom a mai arcát az 1700-as években nyerte el. Szobrai fából faragottak, aranyozottak, a közép-európai barokk művészet kiválóságai. Uralkodói temetkezési helyhez híven, a templom alatti román stílusú, háromhajós kriptában nyugszik az 1060-ban elhunyt király. A templommal egybeépített rendházba is be tudunk menni, hiszen múzeumként működik. Termeiben töltötte száműzetése előtti napjait Magyarország utolsó uralkodója: Habsburg IV. Károly király és Zita királyné. A templom melletti kilátópontról gyönyörű panoráma nyílik a tóra, és kellemes sétát lehet tenni a faluban, megcsodálva a népi építészet emlékeit: régi parasztházakat, présházat, magtárat vagy majorságot.
Ha kicsit magunk mögött hagyjuk a települést, szép kirándulásokat tehetünk a környéken.
Az északnyugati csücsökben, Sajkodnál indul az egyik tanösvény. Felvezet a sziklákra, ahonnan lélegzetelállító panoráma nyílik az - egykori vulkáni kráterben megbúvó - Külső-tóra. Természetesen látható az apátság a távolban, és a Füredi-öböl is megmutatkozik. Innen mindössze néhány száz méterre terül el a domboldalban az öreg levendulásnak nevezett, bár alig százéves mandulafa ültetvény, melynek az alját telepítették be levendulával. Az elhagyott kert leírhatatlan nyugalmat áraszt. Innen az út gejzírit kúpok mellett vezet, melyek a vulkáni utóműködés eredményeként jöttek létre. Érdemes megfigyelni az ásványkiválások rétegeit, melyek az évmilliókkal ezelőtti aktivitás utolsó mementói.
A falutól a parti úton Kelet felé tartva találjuk a barátlakásokat. Ezek segítenek elképzelni, milyen puritán körülmények között élhettek az első szerzetesek.
A közeli Ciprián-forrás nedves környezetében a ritka nyugati ajtóscsiga példányait figyelhetjük meg. Ennek a csigának valóban van ajtó a házán.
A nap folyamán, ha az időjárás megfelelő, természetesen strandolásra is van mód.

Második nap
Hegyestű bemutatóhely
Monoszló határában egy elképesztő látványosságot kell felkeresnünk. Ezt kell, mert nem lehet kihagyni. Oszlopos elválású bazalttömbök láthatók az egykori vulkáni kürtőben. Egy vulkán belsejében lehetünk! Ilyen nem minden nap adatik meg.
A hegy tetejéről pedig fantasztikus kilátás nyílik mind Délre, mind Északra, a Káli-medencére.
Köveskál
A falu közepén áll egy közösségi mosóház. Látványnak is szép, de még érdekesebb falai mellett elképzelni, milyen lehetett, mikor a faluból idejárt minden asszony, és együtt mostak a kút vizénél.
Szentbékkálla
A falu határában egy kőtenger található. A térszín változatos, a kövek felhúzódnak a domboldalra is. A felszíne egyenetlen, ’madáritatókban’ gyűlik össze a csapadékvíz, közöttük színpompás zöldgyíkok napoznak. És az egyik sziklatömb tetején, több méter magasan egy szoba méretű, lapos ingókő tűri, hogy a súlypontunkat ide-oda helyezve billegjünk vele.
Kékkút
A falu nevét mindenki ismeri. Mi is megállunk az ásványvíz palackozó mellett, és megkóstoljuk a földől feltörő eredeti kincset. A víz olyan vasas, hogy kiülepszik a kulacsok falára, rozsdaszínűre festve azt. A településen felkeresünk egy régi portát. A ház olyan idős, mint a fél osztály együttvéve.
Kővágóörs
A falu határában az alapkőzet a felszínre tört. Ezt használták malomkő bányászatra a helyiek. Innen ered a település neve.
Badacsonyörs
Utunkat Nyugat felé folytatva a parton, hamarosan elérjük a Folly Arborétumot. Főleg nyitvatermők, hatalmas fenyők vannak a gyűjteményben. A kertben kis játszótér is található, ha a kilátó, a hozzá vezető meredek kaptató, és a több kilométernyi ösvény nem jelentene elegendő kihívást.
Badacsony-hegy
A Balaton talán leghíresebb hegye Badacsony. Sziluettje reklámokból is ismert, szoknyás, hatalmas tömb. Szép kirándulás vár minket a Rózsakőhöz, melyhez romantikus legenda fűződik. Ormairól Északra kitekintve értekezhetünk a tanúhegyek kialakulásáról, miről is tanúskodnak. Láthatunk bazalt zsákokat, és mesélhetünk arról, hogy már a rómaiak is bányászták köveit. Megemlíthetjük, hogy most a település vállánál futó római út hajdanában a parton vezetett. Vajon miért lett alacsonyabb a vízszint?
És kirándulás közben végigkísér minket a szőlőskertek alatt elterülő magyar tenger látványa.
Megfelelő időjárás esetén este lehetőség van strandolásra is.
Harmadik nap
Tapolca
A rendezett kisváros központjában hatalmas kígyókban sorakoznak az emberek, akár több órát is várnak, hogy bejussanak a tavasbarlangba, és fél órát csónakázhassanak. Nem véletlenül, a látvány odabent önmagáért beszél.
Szent György-hegy
A hegy nem csak borairól, hanem különlegesen látványos bazaltorgonáiról is híres. Itt nem a badacsonyihoz hasonló kőzsákok vannak, hanem vékony, magas, kecses oszlopok. Megéri a tanösvényen elmenni addig.
Szigliget
A hegy valaha sziget volt. Hiszen említettük már, hogy a Balaton vízszintje régebben több m-rel magasabb volt. Ma már persze könnyen megközelíthető. A parkolótól meredek úton kell felgyalogolni az erődítményhez. De felérve mindenért kárpótol a vár, és a kilátás. Messze el lehet látni, a lágy dombok, zöld rétek, kis erdőfoltok, falvak, és a távolabbi hegyek nem engedik szabadulni a tekintetet. Maga a vár a XIII. században épült, és falmaradványai felismerhetővé teszik a különböző rendeltetésű helyiségeit. Van lakórész, gyilokjáró, börtön pince, de konyha és műhelyek is. Szerencsés esetben egy lovagi bemutatót is elcsíphetünk.
Balatonederics
A főút az Afrika Múzeum mellett halad el. A kúria tele van trófeákkal, a fekete kontinens lakóinak használati tárgyaival, fegyvereivel. Parkjában kis állatkert is van, és különböző típusú kunyhók mutatják be a törzsi lakóhelyeket.
Megfelelő időjárás esetén este lehetőség van strandolásra is.
Negyedik nap
Keszthely
A grófi Festetics család 1745-ben kezdte el építtetni a barokk kastélyt. Többször átépítették, amelynek eredményeként ma 101 szobával rendelkezik. Országos szinten a negyedik legnagyobb, de a legszebben helyreállított kastély. A teljes épület múzeumként működik. 18, gazdagon berendezett teremben mutatják be a főúri élet kellékeit. Emellett a főépületben kapott helyet a Helikon könyvtár is. Egyik épületszárnyban vadászati kiállítás, a tetőtérben pedig történelmi modellvasút több mint 500 m2-es terepasztala is megtekinthető, de megtalálható itt a kocsiházban és istállóban kialakított Hintómúzeum, és egy 500 éves borospince is. A kastély mögötti francia park és angol kert magával ragadó, szobrok, szökőkutak, többszáz éves famatuzsálemek között sétálhatunk.
A belvárosban a sétálóutca környékén 200-250 éves, szépen restaurált házakban gyönyörködhetünk.